Węgiel lepszy od miedzi! Jastrzębski Węgiel pokonuje KGHM Cuprum Lubin

 |  Jastrzębski Węgiel
Jastrzębski Węgiel

W meczu 8. kolejki PLusLigi nasza drużyna pokonała 3:0 KGHM Cuprum Lubin i z 24 punktami objęła samodzielne prowadzenie w ligowej tabeli.

Pierwszy punkt w sobotnim starciu zdobyli goście po ataku Adama Lorenca. Później do ofensywy przeszedł nasz zespół napędzany skutecznymi akcjami Jeana Patry’ego i Rafała Szymury (6:4). Zepsuty przez Wojciecha Ferensa serwis oznaczał rezultat 8:5. Dzięki autowemu atakowi Lorenca utrzymaliśmy taką przewagę (12:9). Później goście przy zagrywce Seweryna Lipińskiego zbliżyli się na punkt, a po asie serwisowym Lorenca zniwelowali straty (13:13). Blok Jakuba Strulaka oznaczał ponowne prowadzenie lubinian w secie (13:14). Norbert Huber odpowiedział rywalom punktową zagrywką, a za moment sprytną „kiwką” popisał się Szymura i mieliśmy dwupunktowy zapas (16:14). Po czasie wziętym przez trenera Pawła Ruska, Huber raz jeszcze „poczęstował” lubinian asem (17:14). Świetna akcja, w której Patry zagrał „slash’a”, a kontrę zwieńczył od razu Ben Toniutti złożył się na wynik 19:15. Chwilę później Francuz dołożył asa serwisowego. Blok Tomasza Fornala na Jake’u Hanesie był równoznaczny z wynikiem 22:17. Na dystansie partii na boisku pojawili się Ryan Sclater i Edvins Skruders, a w ostatniej akcji seta nasz potrójny blok zatrzymał atakującego KGHM Cuprum (25:19).

Start drugiej partii to przede wszystkim świetny atak z lewego skrzydła autorstwa Patry’ego, a następnie udany blok duetu Patry-Huber. Po asie serwisowym Strulaka nasi rywali zyskali dwupunktowe prowadzenie (5:3). I przewagę taką utrzymali do stanu (10:8). Dzięki skuteczności Szymury w kontrze wyrównaliśmy stan seta po 10, a niebawem wyszliśmy na prowadzenie 12:11. Później gra znów się wyrównała. Po asie Fornala oznaczającym wynik 18:17, trener Rusek zareagował przerwą na żądanie. Po kolejnej efektywnej kontrze Szymury zyskaliśmy dwupunktową przewagę, a po świetnej akcji Toniuttiego z Gladyrem nasz zapas punktowy wynosił już trzy „oczka” (21:18).  Później dołożyliśmy jeszcze dwa punkty, a po autowej zagrywce Hanesa zapewniliśmy sobie setbole (24:20). Błąd w zagrywce Kamila Kwasowskiego oznaczał koniec drugiego seta.

Trzecia część spotkania zaczęła się od dobrych zagrywek Patry’ego. Blok Gladyra na Aleksandrze Bergerze oznaczał wynik 6:3, a kiedy austriackiego przyjmującego zastopował na siatce Huber, na tablicy pojawił się rezultat 10:5. Niebawem Huber znów popisał się blokiem, tym razem dając się we znaki Hanesowi (13:7). Kolejne świetne akcje na linii Toniutti – Szymura skutkowały rezultatem 15:8. Przy bezpiecznym prowadzeniu na boisku znów pojawili się Sclater i Skruders. Pierwsza udana akcja tego duetu złożyła się na wynik 20:15. Meczbole zapewnił naszej drużynie Szymura i on też przytomną „kiwką” zamknął całe spotkanie.

Jastrzębski Węgiel – KGHM Cuprum Lubin 3:0 (25:19, 25:21, 25:17). MVP: Benjamin Toniutti.

Jastrzębski Węgiel: Patry, Toniutti, Gladyr, Huber, Fornal, Szymura, Popiwczak (libero) oraz Sclater, Skruders

KGHM  Cuprum Lubin: Lorenc, Gelinski, Lipiński, Strulak, Ferens, Kwasowski, Granieczny (libero) oraz Hanes, Kubicki, Berger